Pizza w lesie

Ciepła woda
Mąka 00 (semolina, durum)
Sól,cukier
Oliwa
Drożdze
Oregano

Pizze a właściwie ciasto nie robi się z przepisu tylko na wyczucie, pokieruje was moimi wskazówkami by pizza wyszła wam najlepsza jaką kiedykolwiek jedliście.

Niestety do perfekcyjnej pizzy są potrzebne rzeczy których nie da się zastąpić niczym innym…


1. Mąka 00 (durum, semolina) dlaczego? ponieważ tego typu mąka jest bardziej odporna na wysoką temp. pow. 250oC i w piecu na drewno tak szybko się nam nie spali na węgiel.

2. Piec na drewno… niestety w żadnym piekarniku nie osiągniemy takiego efektu jak w piecu opalanego drewnem, raz że wyższa temp. a co najważniejsze zapach.

3. Oliwa z oliwek… można dać olej ale zapach i smak nadaje oliwa nawet ta najtańsza.

Powyższe elementy można zastąpić innymi ale wtedy pizza nie wyjdzie wam idealna tylko poprostu dobra 🙂 diabeł tkwi w szczegółach.

no to do dzieła….

Do dużej miski wlewamy 300g ciepłe wody (w moim przypadku ze studni),
dosypujemy pół małej łyżeczki cukru, 30 g. świeżych drożdży piekarniczych, (mieszamy i rozpuszczamy drożdże) 6 czubatych dużych łyżek mąki (mieszamy zaczyn powinien byc konsystencji gęstej śmietany jak jest za rzadki i ma grudki to albo dosyp troche mąki albo się tym nie przejmuj) odstawiamy na 20-30min w ciepłe miejsce (20-24oC)

Jeżeli po 20 min nic się nie zmieniło to znaczy ze drożdże były nie świeże wiec zacznij jeszcze raz.

Gdy ciasto ruszyło do pracy dodajemy oliwę z oliwek (2 łyżki do zupy) im więcej oliwy tym ciasto będzie mniej chrupiące a bardziej miękkie. (jak lubisz na cienkim chrupiącym to dodaj 1 łyżkę oliwy)
1 łyżka soli kuchennej, 1 łyżka oregano, i mieszamy w misce ok 1 min ciasto powinno się zrobić w jedną kule jezeli jest za rzadkie dosyp trochę mąki.
Jeśli mamy juz w misce cisato o dość zwartej konsystencji dajemy cisato na blat kuchenny podsypujemy lekko mąką i wyrabiamy z 10min dolną wew. częścią dłoni, po czym odstawiamy na 20 min do wyrośnięcia.

Po wyrośnięciu i zwiekszeniu swojej obiętości o ok 50% wyrabiamy ponownie i dzielimy na 3 równe porcje po czym formujemy kule.
czekamy z 15-20 min żeby lekko podrosły i albo ręcznie albo wałkiem robimy placki. (ręczne rozciąganie ciasta powoduje ze na pizzy będą nam sie wytwarzac „góry i wulkany” :). )

Sos pomidorowy:

Przecier pomidorowy z kartonika lub butelki 200-250g (sos można podzielic na porcje zamrozić i korzystac przy następnej pizzy)
Wlewamy do małego garnka i podgrzewamy.
Dodajemy małą łyżeczke cukry i soli, 2 duże łyżki oliwy oraz opcjonalnie oregano.

Dodatki jak kto lubi ale my lubimy im mniej tym lepiej wiec na rozwałkowany placek dajemy 2-3 łyżki sosu pomidorowego rozsmarowujemy, poźniej ser (żółty i mozarella) i kilka plasterków salami, 1 pieczarka na 2 pizze, oliwki cebula i do pieca…

W piecu pizze należy za chwile obracać w strone paleniska by ładnie zrumienić boki.