5000zł dotacji? …my to zrobiliśmy za 500zł

Oczko wodne z kaskadą wodną za nie całe 500zł? Tak to możliwe zobacz jak tego dokonać.
Od czego zacząć? najlepiej od wyznaczenia sobie terenu i zaplanowania kształtu.
Jeżeli już przespaliśmy się z naszą wizją to szpadel w dłoń i zaczynamy.
Pierwszą warstwę ziemi zbieramy do taczki i wywozimy np: na usypanie górki pod kaskadę wodną lub skalniak.


Gdy dokopiemy się już do piasku żółtej warstwy naszego globu i uznamy ze urobek nada się do betonowania to zbieramy całość w jedno miejsce i w późniejszym etapie wykorzystamy go do zrobienia zaprawy, co pozwoli nam obniżyć koszty. Po wykopaniu kształtu który nam odpowiada (osobiście uważam ze głębokość nie powinna przekraczać 1m, ponieważ później nam to utrudni w zagospodarowaniu oczka i jego czyszczeniu), zwilżamy ściany wodą tak aby były ciemne i obsypujemy całość cementem (tak jak ciasto cukrem pudrem).
Po ok 2 dniach cement powinien związać co będzie stanowić lekkie zabezpieczenie przed samoistnym obsypywaniem się ścian z suchego piachu.

Gdy mamy już wstępnie przygotowane ściany oczka do tego by przykleić pierwszą warstwę betonu z siatką z włókna szklanego. Zabieramy się za drugi etap, czyli wstępna warstwa betonu która posłuży nam za bazę do zbudowania wodoodpornej ściany.

Zaprawę do pierwszej warstwy robimy z cementu 42,5R, przesianego piasku i wody w stosunku 1:3, tak aby masa miała konsystencje gęstej śmietany.
Tniemy siatkę na wymiar, przykładamy do ściany i od dołu zaczynamy wcierać warstwę zaprawy.

I tak robimy z całą ścianą i dnem…

Gdy nam beton zwiąże min po 24h możemy przystąpić do robienia drugiej warstwy ok 1,5cm wodoszczelnej zaprawy w której w skład wchodzi jak poprzednio zaprawa 1:3 oraz plastyfikator do basenów i oczek wodnych (lub szkło wodne) według zaleceń producenta oraz włókno szklane 12-14mm solidna garść na betoniarkę 100-125l

Mieszamy zaprawę i nakładamy drugą warstwę tak samo jak pierwszą tylko grubszą ok 1,5-2cm. Można również się bardzie postarać i zatrzeć ścianę kielnią lub pacą na gładko, zawsze to zmiejszy możliwość osadzania się glonów i poprawia estetykę.

Po 24h możemy zrobić obrzeże lub wylepić je kamykami. Przez kilka dni dobrze jest beton codziennie polewać wodą by lepiej wiązał i aby się nam nie spalił szczególnie latem.
Po ok 7 dniach możemy pomału lać wodę i cieszyć się widokiem własnego oczka.

Podsumowanie kosztów:

Wykop – 0zł
Żwir z wykopu – 0zł
Kamienie z rowów i pól – 0zł
Cement 42,5R – 12 work. x 15zł = 180zł
Siatka z włókna 60zł (zużyte ok 70% rolki która kosztowała 90zł)
Plastyfikator Hydroflux 14zł (zużyte ok 2,5 l z 5 l butli która kosztowała 28zł)
Kamienie – 0zł
Pompa zanurzeniowa 250W 140zł
Rury + końcówki 100zł

Całość ok 500zł